Zmiany klimatu: polskie wybrzeże zagrożone podtopieniami

Czy Gdańsk podzieli losy Wenecji? Czy Półwysep Helski zamieni się w archipelag, a Żuławy Wiślane znajdą się pod wodą? Naukowcy stworzyli interaktywną mapę pokazującą, które regiony świata będą zalewane  w związku z globalnym ociepleniem.

Okazuje się, że w roku 2100 zagrożonych corocznymi powodziami morskimi będzie trzy razy więcej ludzi na Ziemi, niż dotychczas sądzono. Tak wynika z nowego opracowania opublikowanego w „Nature Communications”.

Wzrost poziomu morza niekoniecznie oznacza, że konkretny teren zostaje od razu zalany na stałe. W wielu miejscach zaczyna się od coraz wyższych przypływów, coraz bardziej rozległych zalań sztormowych itd.

Naukowcy przygotowali interaktywną mapę, na której każdy może sprawdzić, czy mieszka na terenach zagrożonych podtopieniami. W przypadku polskiego wybrzeża zalewane mogą być m.in. obszary między Gdańskiem a Elblągiem oraz w okolicach Szczecina.

Najtrudniejsza będzie sytuacja w Chinach, Bangladeszu, Indiach, Wietnamie, Indonezji i Tajlandii.

Globalne zagrożenie

Już teraz podnoszący się poziom mórz zagraża życiu nawet 110 milionów ludzi na całym świecie.

Przy najłagodniejszym scenariuszu emisji dwutlenku węgla, do końca wieku poziom mórz wzrośnie na tyle, że swoje miejsca zamieszkania musiałoby opuścić kolejne 80 mln osób.

Jeśli jednak spełnią się najgorsze przewidywania, podtopieniami zagrożony będzie do końca wieku rejon zamieszkany dziś w sumie przez 630 mln osób.

Źródło informacji: Nature Communications

Mapa: climatecentral.org (dowiedz się więcej o licencji)


Opublikowano

w