„Klimatyczne ABC”. Podręcznik o zmianach klimatu dla każdego

Interdyscyplinarna publikacja kompleksowo przedstawia aktualny stan wiedzy na temat zmian klimatycznych. Podręcznik został pozytywnie zrecenzowany przez naukowców PAN. Publikacja wydana przez Uniwersytet Warszawski jest dostępna bezpłatnie w formie elektronicznej.

„W obliczu kryzysu klimatycznego zgodna ze współczesnym stanem wiedzy naukowej edukacja na jego temat jest wyjątkowo pilną potrzebą – piszą autorzy – To podręcznik interdyscyplinarny, tak jak samo zagadnienie zmiany klimatu”.

Prof. Zbigniew Kundzewicz, członek korespondent PAN i jeden z recenzentów, podkreśla, że „Klimatyczne ABC” może zainteresować każdego – nauczycieli, uczniów, studentów, a także pracowników naukowych zajmujących się tematyką zmian klimatu:

„Gwarantuję, że każdy, nawet wysokiej klasy ekspert w jakiejś dziedzinie związanej ze zmianą klimatu, znajdzie (tu) coś nowego i wartościowego. Zdecydowanie stwierdzam, że zbiór osób, które znają wszystkie elementy omawiane w materiale „Klimatyczne ABC”, jest zbiorem pustym. Kurs pozwala nauczyć się ciekawych rzeczy spoza swojej domeny. Materiał może zainteresować również światłe osoby pracujące nad sobą w formie kształcenia ustawicznego, np. absolwentów uczelni sprzed wielu lat”.

Idea podręcznika narodziła się wśród naukowców Uniwersytetu Warszawskiego i związanych z zespołem „UW dla Klimatu”. Wśród autorów znajduje się m.in. dr Jakub Jędrak z Instytutu Chemii Fizycznej PAN, a także naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Recenzentami publikacji byli prof. dr hab. Zbigniew W. Kundzewicz, członek korespondent PAN i członek Academia Europaea oraz dr Krzysztof Niedziałkowski z Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk.

Dr Krzysztof Niedziałkowski zauważa, że podręcznik obejmuje szeroki zakres tematyczny. Pozwala to czytelnikowi na stworzenie całościowego obrazu wyzwań związanych z globalnym ociepleniem: „Autorzy opierali się przy tym w dużej mierze na wynikach niedawno publikowanych badań, dzięki czemu podręcznik jest zgodny z aktualnym stanem wiedzy. Jest on przy tym napisany w sposób przystępny, tj. może być zrozumiany zarówno przez studentów kierunków ścisłych, jak i humanistycznych. Jest to szczególnie ważne przy opisie fizycznych zjawisk leżących u podstaw globalnego ocieplenia”.

Podręcznik obejmuje cztery obszary tematyczne: mechanizmy globalnego ocieplenia, jego przyczyny, konsekwencje oraz działania, które mogą zapobiec skutkom zmiany klimatu. Cała publikacja dostępna jest on-line w formacie PDF do pobrania na stronie Wydawnictwa UW.

Źródło: Uniwersytet Warszawski


Opublikowano

w